Múzeum Olomouckých tvarôžkov

Vstup do múzea začína v bývalých stajniach, kde návštevník vstúpi do Veľkého príbehu, ktorý hovorí o histórii Olomouckých tvarůžků a rode Wesselsov. Začína prvými zmienkami o výrobe Olomouckých tvarůžků aj s prvými fotografiami. Ďalej potom voľne sleduje líniu výroby od spracovania tvarohu, formovania a kúpania tvarůžků, až po ich balenie, vrátane funkčnej stĺkačky na debničky. Veľký príbeh je ojedinelý aj tým, že ukazuje dobu, kde sa ručná výroba menila na strojovú, s ktorou začal práve zať Aloisa Wesselsa – Karol Pivný. Na osude jednotlivých osobností, demonštruje expozícia počiatky výroby Olomouckých tvarůžků cez dobu pred prvou svetovou vojnou, kedy sa členovia rodu Wesselsov stali najväčšími výrobcami Olomouckých tvarůžků.

Druhé poschodie otvára dobová pracovňa Karola Pivného, ďalšou miestnosťou je retro „Sokolské kino Loštice“, kde sa premietajú filmy o výrobe a histórii Olomouckých tvarůžků. Nasleduje miestnosť, v ktorej sú umiestnené originály formovacieho a kúpacieho stroja z 20.storočia. Je tu aj rekapitulácia histórie výroby Olomouckých tvarůžků v Lošticiach na časovej ose. Tá končí dobou socializácie a súčasnou výrobou. Súčasnej výrobe je venovaná samostatná miestnosť, z ktorej sa dostanete do galérie fotografií ukazujúcej premeny závodu od reštitúcie v roku 1990 až po súčasnosť.

V rámci prehliadky si možno pozrieť voľné filmové spracovanie histórie výroby Olomouckých tvarôžkov.
Možnosť zakúpiť Turistickú známku č. 977

Múzeum Olomouckých tvarôžkov
Múzeum Olomouckých tvarôžkov

Adresa:
Palackého 4
789 83 Loštice
telefón 00420 583 401 211
GPS: 49°44’44.0″N, 16°55’39.9″E

Recepcia múzea:
telefón 00420 583 401 217
e-mail: awmuzeum@tvaruzky.cz

Návštevné hodiny:
denne 9.00- 17.30 hod.

Vstupné:
Plné vstupné : 60 Kč
Znížené vstupné – deti od 6 do 15 rokov, študenti do 26 rokov : 40 Kč
Znížené vstupné – seniori od 65 rokov : 40 Kč
Zdarma – deti do 6 rokov, osoby ZŤP
Zmena cien vyhradená

Vstupenku je nutné uchovať – slúži pre vstup i výstup z múzea!

Kaviareň s cukrárňou „Džiugas House“ v Telšiai

Legenda o obrovi Džiugas a jeho syre

Pred dlhou, dlhou dobou, keď ešte ľudia žili spoločne s obrami, bol tu jeden obor menom Džiugas Telšys žijúci v lesoch a horách, do ktorých neviedli žiadne cesty. Ľudia zo Samogitia mali radi obra pre jeho láskavé srdce a pre jeho podporu krajine v ťažkých časoch. Mocný Džiugas nedopustil, aby nejakí cudzinci čo i len položili prsty na ľudí zo susedstva, a taktiež sa staral o blaho celej krajiny.

Obrov život išiel hladko, keď náhle jedného dňa uvidel krásnu dcéru farmára, Austele. Obor sa hlboko zamiloval a oženil sa s ňou. Ráno po svadbe nevesta a ženích priniesli novomanželský syr. Po ochutnaní syra ľudia chválili jeho príjemnú chuť a začali mať takú veselú náladu, že hodovali ešte ďalší týždeň. Zdalo sa, že syr odráža samotnú povahu novomanželov a Samogitie: orosené zelené lúky, vlniaci sa kryštálový potôčik, nádheru kopcov, čerstvý vzduch a najdôležitejší prvok – lásku.
Syr bol častým pokrmom na obrovom stole. Džiugas cítil jeho neustále obnovujúcu silu.
Nanešťastie nikto nežije večne, zrazu obrova milovaná žena zomrela. V hĺbke svojho žiaľu Džiugas spočinul vedľa hrobu a naposledy zaspal pri ňom hlbokým spánkom.
Kopec bol pomenovaný Džiugasov kopec a mesto blízko toho kopca – Telšiai.
Ľudia, ktorí milovali a rešpektovali Džiugasa, zachovali pôvodnú receptúru jeho syra.
Tajomstvo tejto receptúry bolo podávané z generácie na generáciu, až nakoniec bola nájdená cesta k založeniu k mliekarenskej spoločnosti „Žemaitijos pienas“, slávnej kvôli usilovnosti výrobcov syrov, ktorí pomenovali syr „Džiugas“ práve po tomto legendárnom obrovi.
Tak začala odysea syra „ Džiugas“ v Litve a v celom svete. Legendárny syr obra „Džiugas“ spojuje v sebe všetko , čo je najlepšie v nedotknutej prírode Samogitia a zručnosť usilovných remeselníkov, ktorí milujú svoju prácu.

Džiugas House

Adresa:
Respublikos st. 49-7
LT-87101 Telšiai
+370 444 53748

Otváracia doba:
10:00 – 22:00

Web:
https://www.dziugashouse.lt