FAQ

O tvarôžkoch

Čo vlastne sú tvarôžky?

Naformovaný tvaroh, vyrobený z odtučneného pasterizovaného mlieka sa v priebehu zretia pomocou enzymatickej činnosti proteolytickej mikroflóry štiepi (rozkladá) a tým vzniká prírodný, polomäkký, netučný, zrejúci syr s charakteristickou farbou, vôňou a chuťou.

Kedy sú tvarôžky správne vyzreté a najchutnejšie ?

Keď majú po celom reze (možno aj rozlomiť) rovnakú konzistenciu zlatožltej farby bez náznaku tvarohového (bieleho) jadra.
Rozhodne občas nezabúdajte na túto základnú, stáročiami preverenú pochúťku. Chlieb, najlepšie čierny, natrieme maslom (pravým) a pokladieme riadne uležanými tvarôžkami. Po ruke majme dienko, ostrý nôž a pôvabne orosený pohár piva s penou.

Vyrábajú sa aj iné druhy tvarôžkov ako malé a kde všade sa dajú kúpiť?

Vyrábajú sa samozrejme aj iné druhy tvarôžkov a to vo forme tyčiniek, venčekov, kúskov (so zeleným korením, rascou, restovanou cibuľou) a taktiež tvarôžky špeciál. Môžete si ich zakúpiť v obchodných sieťach ako sú: METRO, TESCO, CARREFOUR, JEDNOTA SD a v maloobchode.

Je väčšie balenie pre reštaurácie, hostince a kuchyne ?

Áno, do obchodnej siete Metro dodávame 1kg balenie (50 koliesok/20g-1ks)

Ako presvedčiť priateľku, aby jedla tvarôžky ? Vadí jej vôňa.

Správne vyzreté tvarôžky „zavoňajú“ len pri rozbalení, potom je ich vôňa nebadateľná.
Pri chudnutí sú pravé olomoucké tvarôžky dobrou voľbou. Majú najmenej tuku zo všetkých syrov na svete. Oproti syrom Cottage majú dvojnásobný obsah bielkovín, ktoré tvoria dokonca 92% energetickej hodnoty. Pre obéznych však platí : v žiadnom prípade nie s chlebom, maslom a pivom, ale nakrájať na zeleninový šalát.

  • energia 532kJ
  • bielkoviny 29g
  • tuky 0,6g
  • sacharidy 1g

uvedené hodnoty sa vzťahujú na 100g výrobku.

O tvarohoch

Prečo konzumovať tvaroh a ako zaradiť tvaroh do jedálneho lístka?

Tvaroh má okrem iného aj vysoký obsah vápnika, takže napomáha k prevencii pred vznikom osteoporózy. Okrem toho sa odporúča všeobecne ľuďom s vysokou hladinou cholesterolu ako prevencia pred týmto ochorením. Je veľa spôsobov ako ho zaradiť do jedálnička, z termizovaného tvarohu môžte pripravovať rôzne slané nátierky podľa chuti, ovocné krémy a iné, zatiaľ čo hrudkovitý tvaroh môžete po ochutení priamo konzumovať, alebo ho môžte použiť namiesto syra. Jeho výhodou je, že sa môže tepelne upravovať, pričom nestratí takmer nič zo svojej nutričnej hodnoty. Ako so všetkým aj s konzumáciou tvarohu to netreba preháňať, v tvarohu je vyššie množstvo sodíka.

O masle

Je pravda, že maslo nie je zdravé?

Určite ste sa už stretli s otázkou, čo je zdravšie či maslo alebo margarín. Zatiaľ čo maslo je čerstvý výrobok vyrobený zo smotany s obsahom prírodných vitamínov, najdôležitejšie sú A a D, margarín musí byť z tukov vytvorený zložitým technologickým procesom, a bez pomoci farbív a iných prísad by zostal len nechutnou hmotou. Nie je pravda, že maslo je mastnejšie a kalorickejšie ako margarín. V 100g masla je presne toľko tukov ako v 100g margarínu. Oba tuky však treba konzumovať s mierou.

O mlieku

Aký ma vplyv kozie mlieko na naše zdravie?

Len a len pozitívne. Je prevenciou nádorových ochorení, má protizápalové účinky, posiluje imunitu, je ľahšie stráviteľné, znižuje zahlienenie organizmu, je vhodné pre alergikov. Pochutnať si môžete nielen na kozom mlieku, ale aj syroch, masle či jogurte, ktoré v našej ponuke nájdete.

O syroch

Prečo práve Džiugas?

Syr Džiugas pochádza z Litvy a je to typ parmezánskeho syru, ale nakoľko je parmezán chránená značka dostal tento syr názov podľa kopca, pod ktorým je závod na jeho výrobu. Syr Džiugas je prírodný extra tvrdý syr s rôznou dobou zrenia. Je bez konzervantov a bez laktózy a spĺňa požiadavky tých, ktorí vyžadujú nielen výbornú chuť, ale taktiež zdravý produkt vyššej kvality. Odozva na všetky tržné druhy od našich zákazníkov je viac než výborná. Na slovenskom trhu sa teší veľmi veľkej obľube a jeho predajnosť stúpa. Je čas ochutnať, čo poviete?