Džiugas vločky

100g

Tvrdý syr
Tuk v sušine: min. 38%
Soľ: 2g

Džiugas vločky

Rozšírené informácie

EAN MO balenia: 4770299396806
Hmotnosť v g: 100
Sklad. teplota v °C: 0 – 6
Obsah tuku v %: 25%
MO balenie: polymérový sáčok
spôsob balenia: ochranná atmosféra

VO balenie: kartón
VO balenie hmotnosť v kg: 1kg
VO balenie počet v ks: 10ks

Zloženie a výživové údaje

Zloženie: mlieko, soľ, mliekarenské kultúry, syridlo, konzervačná látka: E235

Tvrdý syr
Váha: 100g
Bez laktózy.
Tuk v sušine: min. 38%

Výživové údaje na 100 g výrobku:
Energia 1494 kJ/ 357 kcal
Tuky  25g
z toho nasýtené mastné kyseliny 17,8 g
Sacharidy 0g
Bielkoviny 33g
Soľ 2g

Rady / Tipy / Triky

„Žemaitijos Pienas je jedna z najväčších a najmodernejších litovských mliekarní. Spoločnosť sídli v meste Telšiai neďaleko Baltského pobrežia. Prvé zmienky o spoločnosti sú už v dokumentoch z roku 1924. Od tejto doby sa meno mliekarne stáva čím ďalej, tým viac známejšie a to vďaka svojej unikátnej výrobe. Viac než 100 ročné skúsenosti priniesli jedinečné receptúry a postupy, vďaka ktorým dnes spoločnosť vyrába viac než 200 druhov mliečnych výrobkov. Najznámejším a najrozšírenejším produktom je extra tvrdý syr DŽIUGAS ®. Tento syr získal už mnoho diplomov a viac ako 20 medzinárodných ocenení.

Výroba: Z mlieka sa vyrobí syr v tvare bochníka. Ten sa zasolí a uloží k zreniu na 5 až 6 dní. Následne sa soľ umyje a syr zreje ďalší mesiac. Bochníky syra sa zabalia do vákua na dobu 12, 18, 32 až 48 mesiacov.
Čím dlhšie trvá zrenie, tým je intenzívnejšia farba a aróma je jemná alebo viac výraznejšia. Znakom kvality sú na reze alebo úlomkoch viditeľné biele bodky – kryštáliky.
Podľa dĺžky zrenia rozlišujeme viacero typov Džiugasu. Každý syr má na čelnej strane obalu veľké číslo, ktoré znázorňuje počet mesiacov zrenia.

Servírovanie a konzumácia:

* všetky tvrdé syry s vysokým obsahom sušiny (syry typu parmezán) je vhodné pripravovať na konzumáciu postupným odlamovaním z hmoty syra.Takýmto odlamovaním sa vytvoria na úlomkoch syra nepravidelné plôšky, ktoré vplyvom okolitého vzduchu nasajú na seba jeho teplotu a začnú oxidovať čo im umožní príjemne rozvinúť svoju chuť a vôňu. Priame krájanie nožom je menej vhodné.

* syry Džiugas majú skvelú kombináciu s medom. Nebojte sa namáčať si kúsok syra do kvalitného medu a pripojiť k tomu napríklad bobuľu čerstvého hrozna, figu či iné ovocie.

Použitie syra Džiugas je veľmi široké:

• je vhodný ako doplnok na rôzne šaláty, cestoviny, polievky, koláče, ryby, steaky;
• používa sa ako samostatný pokrm, ako aj s ovocím, jahodami a orechami;
• vhodná chuťovka k vínu a iným nápojom;
• môže slúžiť ako dezert v kombinácii s medom alebo džemom

Legenda o obrovi Džiugas a jeho syre.

Pred dlhou, dlhou dobou, keď ešte ľudia žili spoločne s obrami, bol tu jeden obor menom Džiugas Telšys žijúci v lesoch a horách, do ktorých neviedli žiadne cesty. Ľudia zo Samogitia mali radi obra pre jeho láskavé srdce a pre jeho podporu krajine v ťažkých časoch. Mocný Džiugas nedopustil, aby nejakí cudzinci čo i len položili prsty na ľudí zo susedstva, a taktiež sa staral o blaho celej krajiny.

Obrov život išiel hladko, keď náhle jedného dňa uvidel krásnu dcéru farmára, Austele. Obor sa hlboko zamiloval a oženil sa s ňou. Ráno po svadbe nevesta a ženích priniesli novomanželský syr. Po ochutnaní syra ľudia chválili jeho príjemnú chuť a začali mať takú veselú náladu, že hodovali ešte ďalší týždeň. Zdalo sa, že syr odráža samotnú povahu novomanželov a Samogitie: orosené zelené lúky, vlniaci sa kryštálový potôčik, nádheru kopcov, čerstvý vzduch a najdôležitejší prvok – lásku.

Syr bol častým pokrmom na obrovom stole. Džiugas cítil jeho neustále obnovujúcu silu.
Nanešťastie nikto nežije večne, zrazu obrova milovaná žena zomrela. V hĺbke svojho žiaľu Džiugas spočinul vedľa hrobu a naposledy zaspal pri ňom hlbokým spánkom.
Kopec bol pomenovaný Džiugasov kopec a mesto blízko toho kopca – Telšiai.

Ľudia, ktorí milovali a rešpektovali Džiugasa, zachovali pôvodnú receptúru jeho syra.
Tajomstvo tejto receptúry bolo podávané z generácie na generáciu, až nakoniec bola nájdená cesta k založeniu k mliekarenskej spoločnosti „Žemaitijos pienas“, slávnej kvôli usilovnosti výrobcov syrov, ktorí pomenovali syr „Džiugas“ práve po tomto legendárnom obrovi.
Tak začala odysea syra „ Džiugas“ v Litve a v celom svete. Legendárny syr obra „Džiugas“ spojuje v sebe všetko , čo je najlepšie v nedotknutej prírode Samogitia a zručnosť usilovných remeselníkov, ktorí milujú svoju prácu.

TIP: návšetva kaviarne s cukrárňou „Džiugas House“ v Telšiai, kolíske výroby ale aj vo Vilniuse

 

Viac produktov